Hubení slimáků
Zeleninové záhony v současnosti velmi ohrožují slimáci a plzáci - zejména nepůvodní plzák španělský. Na plzáky lze klást různé pasti (rádi zalézají pod prkénka a na pivo), sbírat je a hubit mechanicky, horkou vodou (lépe mýdlovou), nebo postříkáním čpavkovou vodou. Nejpohodlnější (bez nutnosti sběru či míchání), ale také ekologickou a humánní metodou je právě to postříkání čpavkovou vodou, která je běžně k dostání v technických drogeriích. V zemědělství se používá jako jednoduché dusíkaté hnojivo - rostlinám rozhodně neškodí, jen je nutné vyhýbat se dráždivému vdechování. Na plzáky ale zabírá stejně rychle, jako třeba žaludeční šťávy jejich predátorů. Na rozdíl od soli si se čpavkovou vodou nezasolujeme půdu. Účinnost již během pár sekund ukazuje naše krátké video.
Slimáci a plzáci konzumují také přípravky na bázi železofosforečnanů - jsou netoxické pro jiná zvířata, na zahradě i ve slimácích se ale rozkládají jen na železo a fosforečnany (hnojivo). Přípravky na bázi železofosforečnanů se prodávají ve formě granulí a proti dešti je možné je schovávat do "krmítek pro slimáky".
Zeleninu lze pěstovat ale také mezi pro slimáky odpudivými rostlinami (šalvěj, tymián, levandule). Na mnohých slimácích si mohou pochutnat ježci, ropuchy a ještěrky, pokud mají vhodné podmínky k přežití.