1
František Vaculík (Určice) - kutil
Můj systém je založený na čtyřech střechách. První střecha našeho domu do L, z ní stéká vše kromě strany do ulice (budu měnit až v budoucnosti). Voda stéká do kaskády čtyř sudů na dvorku a z nejnižšího odtéká potrubím o průměru 50 mm do staré betonové nádrže.
Stejně tak střecha dílny a dalšího přístavku, voda z ní stéká do jiného sudu, který má o stejném průměru pod zemí svod do téže betonové nádrže v zemi.
Vedle tohoto sudu je jeden záložní, kam kýbluji dle potřeby a přívalu vody (ano, ručně) Vedle něj je ještě sud třetí, který sbírá vodu z poloviny střechy dřevárky. Pak mám ještě druhou polovinu střechy dřevárky, která odtéká do sudu u kompostu.
Výhody:
- Každý sud má kapacitu přibližně až 220 litrů vody.
- Rýna, která svádí vodu do obou sudů, ze kterých odtéká voda potrubím do nádrže, se dá sklopit, aby voda tekla do kanálu (nehrozí vylití).
- Samovolně mi naprší 7 x 220 litrů do sudů a přibližně kubík a půl do betonové nádrže (po opravě jejího průsaku v hrdle pojme ještě více).
- Systém bylo možné vybudovat celkem levně. Sudy mám ze šroťáku (kovové) po stokoruně a z pouzitenadrze.cz (plastové) po 400 Kč - jsou drahé, ale nerezaví!
- Propojení mezi sudy jsem řešil manžetou 50/40 mm (černá gumová, stojí 24 až 28 Kč) a trubičkou 40 mm průměr - jakýkoliv zbytek ze staveb (PVC, PUR - hlavně při manipulaci přes manžetu namazat vazelínou, snese to i mírný sklon). Na svod do potrubí jsem použil starý vstup sifonu k umyvadlu, takže tam mám rovnou i mřížku proti větším kusům nečistot. Potrubní svod v zemi má spád cca 1 cm na 5 metrů. A je z obyčejných potrubních šedých padesátek, ze kterých se dnes dělá odpad. Také se dá řešit sítko třeba krytem motoru ze starého vysavače :-)